Ez a könyv Stephen King négy kisregényének gyűjteménye, amely a következő műveket foglalja magába: Mr. Harrigan telefonja, Chuck élete, Minél véresebb… , A patkány.
A könyvet 2020-ban adták ki, és 2021-ben jelent meg Magyarországon. A négy kisregény közül szerintem a legérdekesebb a Mr. Harrigan telefonja című mű. Ez a kötetben a legelső, és talán a legtöbb mondanivalóval bíró alkotás, ezért részletesebben ezt szeretném bemutatni. A könyv igazán izgalmas kérdéseket vet fel az emberben, illetve nagyon jól fejti ki a szereplők lelki folyamatait és lelki fejlődésüket.
Az alkotás főszereplője egy magányos kamasz fiú, akit Craignek hívnak. Craig iskola után, illetve szabadidejében Mr. Harriganhez szokott eljárni. Mr. Harrigan rendkívül idős, és rendkívül gazdag. Egy napon Craig ajándékoz egy okostelefont Mr. Harrigannek, aki ezt először nem akarja elfogadni. Végül mégsem utasítja vissza, de kezdetben nem használja szívesen. Nem akarja megszokni, gondolván, felesleges, hiszen az ő régi telefonjával is ugyanúgy lehet telefonálni, minek az a sok bonyolult funkció. Hamarosan azonban Mr. Harrigan rájön, hogy az új telefonjának számtalan hasznos funkciója van. Mivel vagyonát a tőzsdén szerezte, először azt fedezi fel, hogy mennyivel egyszerűbb okostelefonon üzleteket kötni, mennyivel gyorsabban tud így eladni, vagy venni részvényeket, mintha telefonon kellene a brókerét felhívni. Majd rájön, így sokkal gyorsabban tud híreket olvasni, sokkal több információhoz jut, és ezáltal sokkal több pénzt tud keresni.
Sajnálatos módon Mr. Harrigan úr egy nap meghal. Craig a temetésen a koporsóban fekvő öregember zsebébe csúsztatja a telefonját, hogy vele legyen, mert nagyon megszerette addigra a telefonkészölékét. A későbbiekben Craig furcsa üzeneteket kap Mr. Harrigan úr telefonjáról, és innen kezdődnek az igazán izgalmas részek.
Anélkül, hogy a kisregény poénját lelőném, inkább pár izgalmas kérdést említenék meg a mű kapcsán, amelyen akár mélyen is elgondolkozhatunk. A kisregény olvasása során például felmerülhet bennünk az a kérdés, hogy az idős korosztály mennyire képes alkalmazkodni az új technikai eszközökhöz. Ezenkívül felmerülhet az a kérdés is, hogy ki az igazán gazdag és boldog ember. Továbbá annak furcsaságán is elgondolkozhatunk – ami az idős bácsi és a kamasz fiú közti kapcsolaton keresztül nyilvánul meg – hogy az emberek közt milyen véletlenek és milyen szakadékok mellett is kialakulhat egyfajta barátság. Persze felmerülhet az is, hogy Mr. Harrigan nem a saját fiát látja-e Craigben. De általánosan akár a mobiltelefonok előnyeiről és hátrányairól is felvethet kérdéseket a kisregény. A mű második felében a horror kerül előtérbe, így innentől már teljesen Stephen Kingre jellemző témák jellenek meg.
A másik három kisregény szintén izgalmas kérdéseket, témákat vet fel, talán több horrorisztikus és természetfeletti elemmel. Ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, akik némi borzongás mellett elgondolkodtató, könnyen olvasható könyvet szeretnének olvasni. (Azok számára, akik olvasni egyáltalán nem szeretnek, az itt említett kisregény filmes verzióját ajánlanám).
Egy 9/A osztályos tanuló könyvajánlója