AKTUÁLIS

Tervezz 3D-ben! (Nemzeti Tehetség Program pályázata)

A Nemzeti Tehetség Program pályázatán indultunk a Tervezz 3D-ben! című szakkörrel, amelyben a 3D modellezéssel és a 3D nyomtatással ismerkedtek meg a résztvevő tanulók.

A szakkör során a Solid Edge tervezőprogramot használtuk a 3D testek megalkotására. A szoftver az iskolai verzió mellett lakossági célokra ingyenesen elérhető, így a tanulók akár otthon is tudták gyakorolni az elsajátított ismereteket.

A nyomatáshoz az előkészítő (szeletelő) program egyrészt a gyári Creality Slicer volt (Ender 10 Pro nyomtató) illetve a bonyolultabb feladatokat a Cura nevű szoftverrel oldottuk meg.

Mindkét szoftver ingyenesen elérhető teljes verzióban.

A szakkör oktatási módszertana egy rövid frontális, ismeretközlő rész után a gamifikáció volt. A tanulók saját ötletek alapján projektet hoztak létre, amelyet tanult módszerekkel oldottak meg. A program testalkotó eszközei közül a kihúzás, forgatás (pozitív és negatív eljárás) valamint a sweep technológiát alkalmazták.

A pályázat során beszerzésre kerültek pólók is, amelyek a szakkör logójával vannak ellátva, valamint jegyzetfüzetek is. Ezek az eszközök alkalmasak voltak arra, hogy a résztvevő diákok csapatszellemét erősítsék.

A foglalkozások során az iskola másik szakköre számára egy versenypályát terveztünk és nyomtattunk, amely alkalmas a magasság mérő szenzor tesztelésésre.

Részt vettünk ezen kívül egy tanulmányi kiránduláson is, amit szintén a támogató finanszírozásában valósítottunk meg. Az oroszlányi Digitális Tudásközpontot látogattuk meg, ahol a „Jövő városa” szakkör elemeiből próbálták ki a diákok a 3D modellezésről szóló részeket. A szemlélet és látásmód növelése érdekében az alkalmazott szoftver a TinkerCAD colt. A program résztvevőiként a jövő városát kellett megtervezni és megalkotni a rendelkezésre álló Craftbot nyomtatókon.

Végezetül Tar József a DTK vezetője tartott a szakkörünknek szakmai előadást, ahol a 3D nyomtatásról kaptunk egy teljes, átfogó képet és megismerhettük az iparban, biomechanikában, építészetben vagy gyógyászatban elért eredményeket is.

Szeretnék köszönetet mondani a szervezésben és a lebonyolításban résztvevő kollégáknak. Ezek nélkül nem lett volna ilyen sikeres a szakkör, és nem lehetett volna ilyen színvonalon oktatni, programot eltöltetni a tanulókkal. A pozitív élmények és tapasztalatok alapján a munkát folytatjuk a jövőben is.

Molnár István,

szakmai oktató